دوره 21، شماره 2 - ( 1400 )                   جلد 21 شماره 2 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

BAKHTIYAR S, Taghi Akbari L. Polyurethane sandwich panel (PUR SWP) used in construction sites- Fire Performance and safety recommendations. IQBQ. 2021; 21 (2)
URL: http://mcej.modares.ac.ir/article-16-34737-fa.html
بختیاری سعید، تقی اکبری لیلا. پانل‌های ساندویچی پلی‌یورتان در ساختمان‌های کارگاهی و اسکان موقت- عملکرد در برابر آتش و توصیه‌های ایمنی. مهندسی عمران مدرس. 1400; 21 (2)

URL: http://mcej.modares.ac.ir/article-16-34737-fa.html


1- وزارت راه و شهرسازی، مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، بخش مهندسی آتش، تهران، ایران ، bakhtiyari@bhrc.ac.ir
2- وزارت راه و شهرسازی، مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، بخش مهندسی آتش
چکیده:   (170 مشاهده)
یکی از مهمترین کاربردهای پانل­های ساندویچی با مغزه فوم­ پلی‌یورتان، در کارگاه‌های ساختمانی و نیز در اسکان موقت پس از حوادث مخربی مثل سیل و زلزله است. این کانکس‌ها از نظر ایمنی در برابر آتش ضعیف و خطرناک هستند   که به عنوان نمونه، وقوع حریق در چند کانکس اسکان موقت زلزله‌زدگان  پس از زلزله آبان 1396 در استان کرمانشاه بود که ضرورت ارزیابی عملکرد آن­ها در برابر آتش با توجه به ماهیت قابل اشتعال فوم پلی‌یورتان مغزه پانل را بیش از پیش آشکار ساخت. در این تحقیق، ضمن مروری بر الزامات ایمنی در برابر آتش ساختمانهای موقت در دنیا، عملکرد چند نوع پانل ساندویچی تولید داخل با روکش فلزی و مغزه فوم پلی‌یورتان و فوم پلی ایزوسیانورات با آزمون‌های واکنش در برابر آتش و مقاومت در برابر آتش ارزیابی شد. رفتار فوم مغزه پانلها که منبع اصلی خطر هستند، نیز جداگانه ارزیابی شد. نتایج نشان داد فوم پلی یورتان با احراز طبقه F واکنش در برابر آتش، کندسوز نبود ولی فوم پلی ایزوسیانورات در طبقه E قرار گرفت. آزمون‌های مقاومت در برابر آتش بر روی دو جزئیات اجرایی شامل استفاده از ورق درزبند و رنگ محافظت کننده در برابر حریق، بر روی پانلهای رایج در کاربرد ساختمان‌های موقت انجام و عملکرد آنها با هم و با پانل محافظت نشده مقایسه شد. بر اساس نتایج تحقیق، درز بین پانل­ها نقطه ضعف اصلی در عملکرد در برابر آتش است و محافظت درز با ورق فولادی ضمن افزایش مقاومت در برابر آتش و بهبود معیار یکپارچگی با افزایش زمان 40 دقیقه نسبت به پانل محافظت نشده، از نفوذ آتش به داخل پانل جلوگیری می­کند که در حریق واقعی، هنگام تخلیه متصرفان و عملکرد نیروهای آتش­نشانی بسیار مهم است. در نهایت توصیه‌های ایمنی در برابر آتش برای کاربرد ایمن این نوع پانل‌ها در ساختمان‌های موقت ارائه شد.
متن کامل [PDF 1145 kb]   (24 دریافت)    
نوع مقاله: پژوهشی اصيل (کامل) | موضوع مقاله: مهندسی عمران و سازه
دریافت: 1398/4/22 | پذیرش: 1399/10/23 | انتشار: 1400/3/1

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول