دوره 11، شماره 3 - ( 1390 )                   جلد 11 شماره 3 صفحات 123-123 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Evaluation of the reservoir water level effect on seismic behavior of embankment dams. MCEJ 2011; 11 (3) :123-123
URL: http://mcej.modares.ac.ir/article-16-5964-fa.html
شیردل مهدی، قنبری علی، داودی محمد. بررسی تاثیر ارتفاع آب مخزن بر رفتار لرزه‌ای سدهای خاکی(مطالعه موردی سد مسجد سلیمان) دوره 11، شماره 3، پاییز 1390. مهندسی عمران مدرس. 1390; 11 (3) :123-123

URL: http://mcej.modares.ac.ir/article-16-5964-fa.html


1- مراغه، خیابان قدوسی، اشاقه کوچه، دربند شهید حق نظری، پلاک 17
2- تهران، خیابان مفتح، دانشگاه تربیت معلم تهران، ساختمان سمیه، دانشکده فنی و مهندسی
3- تهران، پژوهشگاه بین المللی زلزله و زلزله شناسی
چکیده:   (7687 مشاهده)
ارتفاع قرارگیری آب مخزن در زمانهای مختلف آبگیری و تخلیه مخزن، از عوامل مهم و تاثیرگذار بر رفتار دینامیکی سدهای خاکی می‌باشد. لذا در جهت بررسی تاثیر تراز آب مخزن بر رفتار لرزه‌ای سدهای خاکی، سد مسجد سلیمان با استفاده از روش اجزاء محدود و با در نظر گرفتن معیار موهرکلومب برای مصالح بدنه سد مدل‌سازی شده است. تحلیل استاتیکی با فرض 12 لایه و انجام تحلیل لایه‌به‌لایه آغاز و در مرحله تراوش پایدار با اضافه شدن آب مخزن و وزن آن پایان یافته است. سپس تحلیل‌های دینامیکی با استفاده از 4 شتابنگاشت مربوط به زلزله‌های حوزه دور انجام گرفته است و با استفاده از نتایج بدست آمده به بررسی تغییرات شتاب بیشینه و جابجایی بیشینه در حوزه زمان پرداخته شده است. سپس گوه‌ محتمل گسیختگی واقع در پایین‌دست و بالا‌دست در نظر گرفته شده و با استفاده از تحلیل نیومارک، ضریب اطمینان معادل دینامیکی، ضریب اطمینان کمینه و تغییرمکان ماندگار رخ داده در گوه مورد ارزیابی قرار گرفته است. نتایج نشان‌دهنده عدم تاثیرگذاری تراز آب مخزن بر بیشینه شتاب و بیشینه جابجایی رخ داده می‌باشد. همچنین در گوه محتمل گسیختگی واقع در پایین‌دست سد همزمان با افزایش سطح تراز آب مخزن، مقادیر ضریب اطمینان دینامیکی و ضریب اطمینان کمینه رخ داده در حوزه زمان، روند صعودی داشته است. در گوه محتمل گسیختگی واقع در بالادست سد، همزمان با افزایش سطح تراز آب مخزن مقدار ضریب اطمینان کمینه روند نزولی و مقدار ضریب اطمینان دینامیکی تا 6/0 ارتفاع سد روند نزولی و سپس روند صعودی داشته است.
     

دریافت: 1389/7/27 | پذیرش: 1390/8/1 | انتشار: 1392/2/30

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.