دوره 23، شماره 6 - ( 1402 )                   جلد 23 شماره 6 صفحات 142-131 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- کارشناسی ارشد عمران گرایش سازه دانشگاه تربیت مدرس
2- استاد مهندسی عمران، دانشکده علوم و فناوریهای پیشرفته، دانشگاه هیروشیما، هیگاشی هیروشیما، ژاپن ، nkhaji@hiroshima-u.ac.jp
چکیده:   (604 مشاهده)
شناسایی و بررسی انواع آسیب‌ها در سازه یکی از موضوعات چالش برانگیز در حوزه مهندسی به شمار می‌رود. در این مقاله، ردیابی آسیب در سازه‌های دوبعدی، به عنوان یک مسئله ارزیابی غیرمخرب، با استفاده از روش المان محدود توسعه‌یافته و کلاسیک به همراه روش بهینه‌یابی الگوریتم ژنتیک و گرگ خاکستری بررسی می‌شود. روش المان محدود توسعه‌یافته برای مدلسازی سازه‌ی حاوی ترک و حفره و روش بهینه‌یابی ژنتیک و گرگ خاکستری برای تعیین موقعیت آسیب استفاده شده است. روش المان محدود توسعه‌یافته ابزاری قوی برای تحلیل سازه‌ی حاوی آسیب بدون مشبندی مجدد است و بنابراین برای یک فرایند تکراری در تحلیل سازه مناسب است. همچنین در این مسائل به دلیل گسترده بودن پارامترها استفاده از روش‌های ریاضی بسیار پرهزینه است. به همین دلیل روش‌های فراابتکاری گسترش یافته‌اند، که روش‌های بهینه‌یابی گرگ خاکستری و ژنتیک از جمله این روش‌های رایج غیرگرادیانی هستند که برای حل مسئله‌ی معکوس مناسب است. این مسئله طوری تنظیم شده که الگوریتم بهینه‌یاب، مختصات آسیب موجود را با کمینه کردن یک تابع خطا براساس مقادیر اندازه‌گیری شده به وسیله‌ی حسگرهایی که روی سازه نصب شده‌اند، پیدا می‌کند. در نهایت، سه نمونه عددی نیز برای بررسی قابلیت و دقت روش پیشنهادی حل شده است. 
متن کامل [PDF 1007 kb]   (429 دریافت)    
نوع مقاله: پژوهشی اصیل (کامل) | موضوع مقاله: مهندسی عمران و سازه
دریافت: 1402/4/19 | پذیرش: 1402/6/27 | انتشار: 1402/8/10

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.