دوره 11، شماره 3 - ( 1390 )                   جلد 11 شماره 3 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Shirdel M, Ghanbari A, Davoudi M. Evaluating the Effect of the Reservoir Water Level on Seismic Behavior of Embankment Dams. MCEJ 2011; 11 (3)
URL: http://mcej.modares.ac.ir/article-16-10008-fa.html
شیردل مهدی، قنبری علی، داوودی محمد. تأثیر ارتفاع آب مخزن بر رفتار لرزه ای سدهای خاکی (مطالعه موردی سد مسجد سلیمان). مهندسی عمران مدرس. 1390; 11 (3)

URL: http://mcej.modares.ac.ir/article-16-10008-fa.html


چکیده:   (8204 مشاهده)
چکیده- ارتفاع آب مخزن در زمان های مختلف آبگیری و تخلیه مخزن، از عوامل مهم و مؤثر بر رفتار دینامیکی سدهای خاکی است. برای بررسی تأثیر تراز آب مخزن بر رفتار لرزه ای سدهای خاکی، سد مسجد سلیمان با استفاده از روش اجزاء محد ود و با در نظر گرفتن معیار موهرکلومب برای مصالح بدنه سد، مدل سازی شده است. تحلیل استاتیکی با فرض 12 لایه و انجام لایه به لایه آغاز و در مرحله تراوش پایدار با اضافه شدن آب مخزن و وزن آن پایان یافته است؛ سپس تحلیل های دینامیکی با استفاده از 4 شتاب نگاشت مربوط به زلزله های حوزه دور انجام و با استفاده از نتایج به دست آمده به بررسی تغییرات شتاب بیشینه و جابه جایی بیشینه در حوزه زمان پرداخته شده است. سپس گوه محتمل گسیختگی واقع در پایین دست و بالا دست در نظر گرفته شده و با استفاده از تحلیل نیومارک، ضریب اطمینان معادل دینامیکی، ضریب اطمینان کمینه و تغییر مکان ماندگار رخ داده در گوه ارزیابی شده است. نتایج نشان دهنده تأثیرگذاری کم تراز آب مخزن بر بیشینه شتاب و بیشینه جابه جایی رخ داده است . همچنین در گوه محتمل گسیختگی واقع در پایین دست سد هم زمان با افزایش سطح تراز آب مخزن، مقادیر ضریب اطمینان دینامیکی و ضریب اطمینان کمینه رخ داده در حوزه زمان، روند صعودی داشته است. در گوه محتمل گسیختگی واقع در بالادست سد، هم زمان با 0 ارتفاع سد، روند / افزایش سطح تراز آب مخزن مقدار ضریب اطمینان کمینه روند نزولی و مقدار ضریب اطمینان دینامیکی تا 6 نزولی و سپس روند صعودی داشته است.
متن کامل [PDF 1155 kb]   (8473 دریافت)    

دریافت: 1390/8/21 | پذیرش: 1390/8/21 | انتشار: 1390/8/21

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.