دوره 10، شماره 4 - ( 1389 )                   جلد 10 شماره 4 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Bemanian M, Okhovat M, Okhovat3 H. «Research Note» Vibration Control of High-rise Buildings with Tuned Mass Dampers (Case Study: Tehran International Tower). MCEJ 2010; 10 (4)
URL: http://mcej.modares.ac.ir/article-16-7348-fa.html
بمانیان محمدرضا، اخوت محمد رضا، اخوت هانیه. تحلیل عددی کنترل ارتعاشات ساختمان های بلند با استفاده از سیستم جرم میراگر متوازن مطالعه موردی: ساختمان برج بین المللی تهران. مهندسی عمران مدرس. 1389; 10 (4)

URL: http://mcej.modares.ac.ir/article-16-7348-fa.html


چکیده:   (11362 مشاهده)
کیده- سیستم های جذب انرژی غیرفعال سازه ها، در سال های اخیر به طور وسیعی در صنعت ساختمان استفاده شده اند. به طور کلی، این سیستم ها شامل وسایل و مصالحی می شوند که میرایی، سختی و مقاومت سازه را افزایش داده و می توانند بر ای کاهش خطرات طبیعی محتمل و نیز مقاوم سازی سازه های جدید یا ساخته شده به کار روند. با وجود ای ن، متأسفانه در صنعت ساختمان کشورمان، چندان مورد توجه قرار نگرفته اند. سیستم کنترلی جرم میراگر متوازن 1، یک میراگر غیرفعال نسبتاً جدید است که مطالعه راجع به آن و استفاده از آن در سال ها ی اخیر انجام شده است. عملکرد این سیستم بر اساس استهلاک انرژی ارتعاشی سازه به شکل حرکت نوسانی جرم میراگر است . در این پژوهش، عملکرد سیستم جرم میراگر متوازن تحت تحریک زمین لرزه، برای یک سازه بلند خاص که به خاطر سیستم سازه ای به کار رفته در آن، شکل پذیری چندانی ندارد، مطالعه شده است. نتیجه آن که اگرچه یافته های حاصل تا حد زیادی به ویژگی های شتاب نگاشت مورد استفاده در تحلیل وابسته است، حتی با استفاده از جرمی کوچک در مقایسه با جرم خود سازه، می توان پاسخ تغییر مکان و شتاب سازه را به میزان نسبتاً مناسبی کاهش داد. از سوی دیگر، نتایج نشان می دهد که سیستم جرم میراگر متوازن نسبت به فرکانس تنظیمی خود بسیار حساس است؛ از این رو استفاده از سیستم جرم میراگر چندگانه 2 برای رفع این اشکال پیشنهاد می شود.
متن کامل [PDF 2223 kb]   (5299 دریافت)    

دریافت: 1387/10/7 | پذیرش: 1389/7/7 | انتشار: 1389/12/11

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.