دوره 10، شماره 2 - ( 1389 )                   جلد 10 شماره 2 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Mahmoodi1 H, Farogh Hossieini M, Ahmadi M, .Jalali M. Stydying the effect of weight on Time- Dependent Behavior of Gotvand dam Foundation. IQBQ. 2010; 10 (2)
URL: http://journals.modares.ac.ir/article-16-6522-fa.html
محمودی دوم نیاسر حسین، فاروق حسینی محمد، احمدی مرتضی، جلالی اسماعیل. بررسی تأثیر وزن سد بر رفتار وابسته به زمان پی ساختگاه سد گتوند. مهندسی عمران مدرس. 1389; 10 (2)

URL: http://journals.modares.ac.ir/article-16-6522-fa.html


چکیده:   (2845 مشاهده)
چکیده - سد گتوند از نوع سنگریزهای بوده و در استان خوزستان روی رودخانه کارون در حال ساخت میباشد. پی سد در سازند آغاجاری قرار خواهد گرفت که شامل ماسه سنگ و گلسنگ بوده که به صورت تناوبی روی هم قرار گرفتهاند. مقاومت تکمحوره سنگهای مذکور به ترتیب برابر 15 و 25 مگاپاسکال است یعنی جزو سنگهای ضعیف و متوسط محسوب می شوند. عواملی مانند باربرداری مداوم روباره حاصل از فرسایش بر اثر جریان رودخانه و همچنین بارهای افقی تکتونیکی در منطقه، تاقدیسی محلی را در پی و ساختگاه سد ایجاد کرده است. با توجه به تحلیل ها مشخصشد که روند تاقدیسی شدن ادامه دارد. در این تحقیق به بررسی تأثیر وزن سد بر تغییرشکلهای وابسته به زمان در پی سد پرداخته شده است. با توجه به دادههای آزمایشهای انجام شده در منطقه که نسبت تنش 0 ارائه کرده، تحلیل عددی ساختگاه سد با نسبت تنشهای افقی /4 -0/ را برابر 7 (k) افقی به عمودی 0 انجام شد. ابتدا مدلها در حالت استاتیکی اجرا و نشست حاصل از ساخت / 0و 7 /55 ،0/ به عمودی 4 سد تعیین شد. مقدار بیشینه نشست برابر 37 سانتی متر بدست آمد. پس از این مرحله، رفتار سنگهای پی ویسکوپلاستیک ماکسول در نظر گرفته شد و مدل برای 100 سال - برابر با عمر بهرهبرداری سد- اجرا شد. نتایج تحلیل عددی حاکی آن است که روند بالازدگی نقاط سطح پی حتی در نقاط مرکزی - 0 در طول زمان / 0 و 7 / که بیشینه وزن سد روی آن قرار دارد- در نسبتهای تنش افقی به عمودی 55 0 در نقاط مرکزی، در 60 سال ابتدایی ساخت سد جابجاییهای خزشی رو / ادامه دارد؛ اما در مقدار 4 به پایین ایجاد شده و پس از آن تغییرشکلها به سمت بالا تغییر جهت خواهند داد.
متن کامل [PDF 440 kb]   (3004 دریافت)    

دریافت: ۱۳۸۵/۱۱/۱۴ | پذیرش: ۱۳۸۷/۱/۱۴ | انتشار: ۱۳۸۹/۱۲/۱۴

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA